‘HİÇBİRŞEYİM OLANA KADAR HERŞEYİM OLUR MUSUN?’


Evlilik tatlı hanımefendi,

Porselen takımların desenlerini adamın yüzünden daha çok gördüğün bir münasebettir.

Benim ise şükür ki her zaman,

Porselen takımlardan daha heyecanlı şeyler oldu hayatımda, çin porselenlerinden daha desenli adamlar…

Ece Temelkuran

Şahsi deneyimlerime dayanarak bugünkü anlayışta ‘evlilik kurumu’nu, çoğunlukla organik bağını yitirmiş ve hatta ‘kurumsal’ bir halde ‘yapılan anlaşma gereği’ sürdürülen bir zorundalık olarak görüyorum. Bu yapılan anlaşma çiftleri sevgiden çok daha fazla, ödenmesi gereken ev kredisi borcuyla birbirine bağlamakta. Taraflar daha çok bir alışkanlık gereği bu anlaşmayı imzalamaktan çekinmiyor. Bir bütün halinde büyümektense görevlere haczedilmiş kişiler olarak, bazen birbirini kavga dahi edemeyecek denli az görerek sürmektedir ve sadece birer ‘baba’ ve ‘anne’ figürüne dönüşmek için kullanılmış bir kurum olmuştur. Fikrim odur ki; yaşam birine onu sonsuza dek sadakatle seveceğine söz veremeyeceğin denli karmaşık ve değişkendir. Yapılan anlaşmaya atılan imza sadece o ana tabiidir, gelecek için organik bir bağ olan sevgiyi beslemek, büyütmek gerekir ki bu pas geçilirse ilişki sadece anlamdan yoksun ve çoğunlukla da alışkanlıklardan ibaret halde kalacaktır.

Bu çalışmamda bu fikirlerim dâhilinde ve boşanmış bir kadın deneyiminin verdiği taraflılık duygusuyla evlilik hakkındaki fikrimi kendi evlilik fotoğrafımla imledim. Boşanma sonrasında aradaki bağın ‘hiçbirşey’e dönüşmesi ve o ana dek ‘herşey’immiş sandığım adamla aramızdaki kopukluğu Rumi’nin evlilik duasıyla düştüğü çelişkiyle destekleyerek gösterdim.

Dua şöyledir: ‘ İkiniz de birbirinize o kadar layıksınız ki, sizi sizden başkası için düşünemem. Siz öyle bir bütün olun ki; gül ile gül kokusu, süt ile şeker gibi olun. Birbirinize anlam ve değer katın. O kadar iç içe ve uyumlu olsun ki bu evlilik sizi birbiriniz olmadan düşünemesin hiç kimse.’